5/14/2015

Press release for "The View...." (in Polish)

poster by Katarzyna Milkiewicz

(This is the Polish version of a press release, 
the English version will follow in the next post)

23 Maja, 2015 Uniwersytet Warszawski

Premiera pełnometrażowego dokumentalnego filmu pt. WIDOK Z KATEDRY, reż. Paweł Kuczyński.

Bohaterem tej pełnometrażowej, częściowo fabularyzowanej opowieści o tragicznym ideowym i ludzkim rozdarciu polskiego intelektualisty jest MAREK J. SIEMEK (1942-2011), Prof. ZW UW wybitny znawca klasycznej filozofii niemieckiej. Wyróżniony doktoratem honoris causa Uniwersytetu w Bonn. Wykładowca, którego charyzmatyczna osobowość i kultowe seminaria na Uniwersytecie Warszawskim uformowały nieomalże pokolenie, nie tylko filozofów.

W roli prof. Siemka występuje Stanisław Elsner-Załuski. W filmie wypowiadają się uczniowie, koledzy i przyjaciele Profesora. Szczególne miejsce zajmuje ukochany mistrz Siemka, prof. Bronisław Baczko, którego nieobecność w Polsce po 1968 roku spowodowała u Siemka zmagania ze “smugą cienia”. “Widok z Katedry” poprzez jednostkowego bohatera, częściowo opowiada również o tych, którzy ulegli marksizmowi, oraz o trudnych i zwykle przegrywanych potyczkach idei z rzeczywistością. 
 
Tytuł filmu nawiązuje do dwóch wątków: “widok” reprezentuje filozofię obrazu wg. Fichtego (“nasza świadomość składa się z obrazów”), “katedra” odnosi się do do rozwiązanej w ramach represji po marcu 68 struktury uniwersyteckiej, w której Siemek pracował w katedrze prowadzonej przez Bronisława Baczko i Leszka Kołakowskiego. Zdaniem niektórych, Siemkowe nieudane próby odwołania się do tej tradycji znacząco przyczyniły się do udaru i przedwczesnej śmierci.

Pokaz filmu odbędzie się o godz. 18:30 w Audytorium Starej Bilblioteki Uniwersytetu Warszawskiego (Krakowskie Przedmieście 26/28). Po projekcji spotkanie z ekipą i lampka wina. Zaproszenia poprzez pawel@directing.com

2 comments: